preskoči na sadržaj

Osnovna škola Josipa Antuna Ćolnića Đakovo

Psiholog

Što radi školski psiholog?

Autor: Ivana Sadaić, 12. 10. 2010.

   Školski psiholozi uz pomoć testova i razgovora procjenjuju izvore poteškoća u učenju te u suradnji s roditeljima i nastavnicima planiraju načine pomoći učeniku. Bave se i unaprjeđivanjem postupaka odgoja, poučavanja i ocjenjivanja učenika te pomažu učenicima, nastavnicima i roditeljima da razviju svoje potencijale i održe svoje psihološko zdravlje.

 

Psihologijaje znanost koja se bavi proučavanjem i predviđanjem ljudskog ponašanja. Psiholozi primjenjuju spoznaje o ljudskom ponašanju da bi riješili praktične probleme u životu ljudi.

Školski psiholozi uz pomoć testova i razgovora procjenjuju izvore poteškoća u učenju te u suradnji s roditeljima i nastavnicima planiraju načine pomoći učeniku. Bave se i unaprjeđivanjem postupaka odgoja, poučavanja i ocjenjivanja učenika te pomažu učenicima, nastavnicima i roditeljima da razviju svoje potencijale i održe svoje psihološko zdravlje.

Tko je psiholog?

Psiholog je osoba koja je završila dodiplomsko obrazovanje namijenjeno izobrazi psihologa.

 

Zašto je psiholog u školi?

Djetinjstvo i adolescencijaspecifičan je dio života. Tada dolazi do brojnih promjena: tjelesnih, spoznajnih, emocionalnih i socijalnih. Upravo je zato mladim osobama potrebna briga i potpora te stalno usmjeravanje kako bi se razvili u zrele osobe.

Sva djeca prolaze kroz slične promjene, ali se s njima nose na različite načine. Mnoga djeca i mladi suočavaju se s brojnim teškoćama, od kojih su neke:

  • Strah od škole
  • Loš uspjeh
  • Nesigurnost u sebe i svoje sposobnosti, u svoj izgled
  • Osjećaj utučenosti i tuge
  • Eksperimentiranje sa sredstvima koja izazivaju ovisnosti
  • Nejasnoće oko spolnog sazrijevanja
  • Razvod braka roditelja, bolesti…

Psiholog nastoji utvrditi kakav problem ima dijete i/ili roditelj i kako ga riješiti ili pomoći da se s problemom što bolje nose.

 

Koje su metode kojima se psiholog koristi?

  • Različiti testovi i upitnici
  • Razgovor
  • Crteži
  • Radionice u grupama ili u razredu
  • Predavanja za učenike/roditelje/nastavnike…

 

Kako doći na razgovor?

  • Samoinicijativno
  • Na poziv psihologa
  • Prema preporuci i uputi

 

 

Zašto razgovarati s psihologom?

 

Prisutnost psihologa u školi kao osobe od struke i povjerenja predstavlja važan izvor potpore kada neka životna situacija ili problem postanu preteški da bi se učenik, roditelj ili nastavnik s njima nosio sam.

  Ponekad je dobro potražiti neutralnu osobu koja nam može pomoći da problem pogledamo iz drugog ugla, poučiti nas novim načinima suočavanja i prevladavanja teškoća i podržati nas da ustrajemo u njihovom rješavanju.

 

Psiholog surađuje s:

Roditeljima– informira ih o napredovanju djeteta u školi, njegovim odnosima i problemima, utvrđuje u kakvoj okolini dijete odrasta, javljaju li se neki specifični problemi koje je roditelj uočio, predlaže i pomaže u pronalasku rješenja i njegovoj primjeni...

Nastavnicima– prati razvoj djeteta kroz školovanje, upućuje na probleme,sudjeluje u izradi i primjeni predloženoga rješenja...

Drugim stručnim suradnicima i djelatnicima škole- ravnateljem, pedagogom, defektologom…

 

Dragi učenici, roditelji i nastavnici, ukoliko imate pitanje ili problem iz navedenih područja, obratite se s povjerenjem

Vašem školskom psihologu!

 

Radno vrijeme psihologa je:

Utorak i srijeda od 13 do 19 sati.

Ponedjeljak, četvrtak i petak od 7.30 do 13.30 sati.

Tel.031/817-014




e-Dnevnik

                  

UDŽBENICI ZA 2024./2025..
VRUTAK
Video

 

 

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Korisni linkovi
CMS za škole logo
Osnovna škola Josipa Antuna Ćolnića Đakovo / Trg N. Š. Zrinskog 4, HR-31400 Đakovo / os-jacolnica-dj.skole.hr / ured@os-jacolnica-dj.skole.hr
preskoči na navigaciju