Defektolog

Što? Rasist? Ja?

Autor: Jasmina Bićanić, 13. 10. 2010.

Europska unija odlučna je u nakani da se bori protiv diskriminacije na osnovi roda, rase, etničkog porijekla, religije ili vjerovanja, invalidnosti, dobi ili spolne orijentacije.

Ovaj duhovito napisan i informativan strip namijenjen je učiteljima koji s mladeži obrađuju temu rasizma.

RASIZAM je uvjerenje da su neki ljudi superiorni zbog pripadnosti određenoj rasi. Rasisti određuju pojam rasa kao skupinu ljudi zajedničkog porijekla. Oni rase razlikuju prema fizičkim obilježjima, kao što su boja kože ili izgled kose. Realno jasne razlike ne postoje, a pogotovo ne postoje značajne razlike koje bi imale ikakvu važnost. Suvremena istraživanja pokazala su da je rasa zamišljeni entitet. ‘Rasa’ nema biološke temelje. Riječ ‘rasizam’ koristi se i za imenovanje zlostavljačkog i agresivnog ponašanja prema pripadnicima ‘niže rase’.

NESNOŠLJIVOST  je nedostatak poštovanja za postupke ili uvjerenja drugih. Pokazuje se kad netko ne želi dopustiti drugima da se ponašaju na drugačiji način ili da imaju drugačije mišljenje. Nesnošljivost može značiti da se s ljudima ne postupa pravedno zbog njihovih vjerskih uvjerenja, njihove seksualnosti ili pak njihove odjeće ili frizure. Nesnošljivost ne prihvaća različitost, a nalazi se u temeljima rasizma, antisemitizma, ksenofobije i diskriminacije općenito. Često vodi nasilju.’

STVARANJE STEREOTIPA… kada svrstavamo ljude u pretince, dolazimo u napast da se koristimo stereotipima… Stereotipi su stavovi utemeljeni na nedovoljnom broju činjenica. Postoje pozitivni i negativni stereotipi…ali ako stvorimo negativni stereotip te ga zatim preuveličamo, postaje opasno; to može dovesti do…PREDRASUDE… koju tvore ideje zasnovane na mješavini osjećaja i premalo činjenica. Predrasuda često nastaje bez istinite osnove, ali se prihvaća bez pitanja. Između nas i njih često postoji kontrast. Predrasude mogu dovesti do neprijateljskog ponašanja prema skupini na koju se odnosi. I tako, iz predrasude se mogu razviti slijedeće reakcije:

IZBJEGAVANJE… izbjegavanje skupine, izbjegavanje razgovora i susretanja s njezinim članovima.

DISKRIMINACIJA… za razliku od predrasude koja je stav, diskriminacija je ponašanje kojim se određena skupina podaništava, s kojom se uslijed toga loše postupa, kojoj se daje manje nego drugima, koju se bojkotira i isključuje.

NASILNO ZLOSTAVLJANJE… izazivanje, uznemiravanje, prijetnje ili oštećivanje osobne imovine u posjedu skupine.

UKLANJANJE… kroz izolaciju, izopćenje, ubijanje, linč, genocid i etničko čišćenje’.

U prilogu je primjer jednog stripa!

Priloženi dokumenti:
Buducnost svijeta2.doc (619.00 KB)