Odrađen projekt osmišljen na seminaru u Berlinu

Autor: Mario Racić, 20. 3. 2024.

Tema seminara u Berlinu na kojem je sudjelovao učitelj Mario Racić bila je 21st Century Skills for Teachers and Students. Sudionici su na kraju seminara trebali osmisliti jedan projekt koji će realizirati u svojoj školi sa svojim učenicima.

Tema seminara u Berlinu na kojem je sudjelovao učitelj Mario Racić bila je 21st Century Skills for Teachers and Students. Na seminaru su razmijenili iskustva učitelji iz nekoliko europskih država. Zaključili su kako naše društvo postaje sve brže i sve zahtjevnije i pri tome se čini da su učenici svakim danom sve manje motivirani za učenje čistih sadržaja. Učitelji često osjećaju da im nedostaju učinkoviti alati za obrazovanje današnjih učenika i za usvajanjem školskog kurikuluma. Učitelji su na seminaru pokušali pronaći rješenja koristeći alate kao što su Task-Based Learning (učenje temeljeno na zadacima), Project-Based Learning (učenje temeljeno na projektu) i Flipped Classroom (preokrenuta učionica) te kreirati aktivnosti s ciljem da predmeti budu relevantniji, smisleniji i korisniji za život i karijeru učenika. Sudionici su na kraju seminara trebali osmisliti jedan projekt koji će realizirati u svojoj školi sa svojim učenicima.  Projekt je trebao sadržavati naziv projekta, glavno pitanje na koje trebamo odgovoriti, kome je namijenjen, vremenski okvir, sažetak projekta, kako će projekt biti prezentiran javnosti, vještine koje će učenici razvijati te koraci u kojima će se projekt realizirati.  Učitelj Mario sa svojom grupom kolega smislio je projekt pod nazivom Young archaeologists. Svoj projekt realizirao je nakon povratka sa seminara, a vrhunac je bilo javno predstavljanje projekta za vrijeme Dana otvorenih vrata.