B1 - program izvannastavnih aktivnosti

Medijska grupa na izvoru informacija

Autor: Ivana Vranaričić, 25. 5. 2024.

Na izvor informacija uputili su se u petak naši učenici koji su članovi Medijske i novinarske skupine, Male škole govorništva i Dramske skupine. Te skupine su dio nastave B1 programa, a posjet izvorima informacija obogaćivanje je njihovog znanja i prilika da prošire vidike o svijetu u kojemu su put informacije do primatelja, govor, javni nastup, medij ili ustanova ishodišta novih znanja.

Tako su djeca, kako je i planirano školskim kurikulom, posjetila Radio Osijek, HRT-ov televizijski studio u Osijeku, Gradsku i sveučilišnu knjižnicu Osijek, a obilazak završili Panonskim festivalom knjiga "Čitaj, lega, čitaj!"
U obje HRT-ove kuće, i radijskoj i televizijskoj, domaćica nam je bila Đakovčanka Stela Sep, rukovoditeljica obaju kuća. Gospođa Stela s puno je strpljenja objašnjavala djeci značenje radija i televizije kao javnog servisa, povijest kuće i način na koji nastaje program. Provela je djecu kroz studio i režiju u obje zgrade, a najviše su se oduševili televizijskim studiom, takozvanom gluhom sobom, u kojoj je naprava 'blesimetar' koja ih je očarala. Upoznali su mnoge tehničke naprave i pomagala za prijenos slike i zvuka, naučili kada je trenutak u kojem se ulazi u eter i najvažnije, koliko je znanja, ljudi i vremena potrebno da bi nastao program u trajanju od jedne minute.
U Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek (GISKO) upoznali su čitaoničke odjele, posudbeni odjel i dječji odjel na kojemu su i najduže ostali, a susret je knjižničarka završila pripovijedanjem priče. Osim o odjelima, naučili su i o povijesti zgrade koja je bila poklon Gradu i to poklon nekadašnjeg gradonačelnika koji ujedinio dva grada: Donji i Gornji Grad u jedan grad - Osijek, a osim toga činio i mnoga dobra djela za stanovništvo.
Na Panonskom festivalu knjige učenici su pokazali da im je knjiga još uvijek radost i prionuli razgledavanju i kupnji, ponijevši kući lijepe uspomene i suvenire u obliku knjiga. Najveći ushit čuo se u dvorani kad su naši učenici uočili knjigu o Baby Lasagni, a u povratku su svi pokazivali svoje knjige s ponosom, ali i pitali hoćemo li i iduće godine ići. Znak je to da je terenska nastava bila uspješna!
Učenike su vodile voditeljice B1 nastave ovih skupina; knjižničarka Ivana Vranaričić i učiteljica Nikolina Stilinović.

UDŽBENICI ZA 2024./2025..

« Srpanj 2024 »