IV međunarodna konferencija „Otvorena škola – škola za sve“

Autor: Jasmina Bićanić, 12. 12. 2012.

U subotu 8.12.2012. godine učenice Iva Vukić-Zelić i Ana Subašić uputile su se sa stručnom službom na putovanje u Tuzlu kako bi sudjelovale u IV međunarodnoj konferenciji „Otvorena škola – škola za sve“ u organizaciji Međunarodnog udruženja ”Interaktivne otvorene škole” (MIOS).

Cijela konferencija podržana je od strane Fondacije Rosa Luxemburg, Freudenberg Stiftung i Charles Stewart Mott Foundation.

Tema konferencije bila je “Aktualnost koncepta otvorene škole u zajednici u obrazovnoj politici i praksi“ .

Uvodno predavanje „Otvorena škola u zajednici“ održao je Csaba Lorinczi, GlobeEd (Global education) iz Kanade. Imali smo priliku čuti kako otvorena škola u zajednici pomaže u odgoju i obrazovanju djece i koje sve mehanizme izgrađuje da bi djeca imala poticajno okruženje za učenje.

Naše učenice i učenici iz "Miladija"  su na ponos škole prezentirale projekt „Slični a različiti“ koji smo radili sa OŠ „Miladije“ iz Tuzle na panel diskusiji „ Regionalna međuškolska suradnja“.

Ana i Iva su se odvojile na radionice Let“s Break Dance, Razumijevanje, Radost, različitost i Učeničke inovacije  na kojoj su sa vršnjacima iz Tuzle, Novog Sada i Osijeka gradili prijateljstvo, međusobno uvažavanje te prihvaćanje različitost.

Mi smo nastavili edukaciju na slijedećim predavanjima:  „Podrška sistema u razvoju otvorenih škola /Koristi otvorenih škola za djecu“ , "Prava promjena počinje u meni" te na radionici „Školski servisi i njihova funkcija za kvalitetno obrazovanje učenika/ca".

U 17 h konferencija je zatvorena te smo se u Đakovo uputili puni dojmova, novih prijateljstava, korisnog iskustva i novog znanja.