Glagoljske radionice za šeste razrede

Autor: IVANA IVIĆ, 19. 10. 2012.

U Mjesecu hrvatske knjige, koji se obilježava od 15. listopada do 15. studenog, šestaši su imali priliku naučiti glagoljicu i priču o glagoljici, jednom od najblistavijih bisera naše kulturne baštine. Od 16. do 19. listopada slušali su, gledali, pisali, prepisivali, igrali se kartama s glagoljicom, ali i svoje znanje provjerili kvizom.

Prvoga su dana učenice osmog razreda Marija Andrišek, Andrijana Vuković, Franciska Miletić i Iva Lulić održale šestašima prezentaciju o glagoljskoj azbuci, znamenitim osobama vezanim za nju, poznatim tiskarama i prvim glagoljskim tiskanim knjigama. Znanje koje su im prenosile stekle su prošle godine iz prve ruke na Maloj glagoljskoj akademiji u Roču.

Drugoga i trećeg dana učenici su igrali pamtilicu (memory) s karticama na kojima su glagoljička slova te igru kartama nalik Crnome Petru, ali su, naravno, umjesto životinja na kartama bila slovesa. Osim igranja, bavili su se i prepisivanjem tekstova što je odlično poslužilo kao vježba za posljednji dan u kojemu su se dvoje navještijih učenika kvalificirali za kviz igrom Najbrži prst.

U toj igri trebalo je odgonetnuti koja se dva stiha kriju na listiću otisnutom glagoljicom. Najbrži su bili Ivan Gudelj i Tea Pavković. Njih su dvoje odgovarali na dvadeset pitanja koja su pripremile osmašice. Ivan je pobijedio, ali su svi dobili simbolične nagrade.

Ovotjedna je glagoljska priča ideja učiteljice Đurđice Tolušić koja je sve i provela u djelo.

Učeničke radove na papiru nalik pergameni možete vidjeti na panou ispred učionica hrvatskoga jezika ili u foto-galeriji.