Sastanak u "Gradu na zrnu soli"!

Autor: Jasmina Bićanić, 13. 6. 2012.

Kako je protekao nastavak suradnje između naše škole i škole "Miladije" iz Tuzle pročitajte u produžetku. Slike možete pogledati u Foto-galeriji!

„Grad na zrnu soli“, kako Tuzlaci nazivaju svoj grad posjetili su u utorak 12.06.2012. godine učenici i nastavnici osnovne škole Josipa Antuna Ćolnića iz Đakova kao dio aktivnosti u sklopu projekta „Slični a različiti“.

Domaćini su nas dočekali raširenih ruku priredbom, predavanjem o školi, gradu i zakuskom u njihovoj centralnoj školi „Miladije“.

Nakon toga put nas je vodio u Behrem-begovu medresu. Medresa je islamska srednja škola iz 1626. godine. U okviru redovne nastave uči se 25 predmeta, podijeljenih u pet područja: islamsko, jezično, društveno, prirodno-matematičko i multidisciplinarno područje.  Organizira se i tečajna nastava iz islamske filozofije, njemačkog jezika i perzijskog jezika.  Učenici borave u kompleksu Behrem-begove medrese tijekom cijelog dana i noći.  Dječaci su fizički odvojeni od djevojčica čak i na nastavi. U tom kompleksu posjetili smo i džamiju Behrem-begove medrese. U džamiji djeca su imala priliku slušati predavanje o islamskoj religiji. Vjeroučitelj im je potanko objasnio sve sličnosti i razlike između kršćanskog i islamskog moljenja.

Na mostu Kipova (kipara Franje Ledera)  dočekala nas je turistička voditeljica koja nam je pokazala znamenitosti grada Tuzle, trg sa obnovljenom zgradom Barok iz austrougarskog razdoblja, prekrasnim fontanama, Sonim trgom gdje su djeca mogla vidjeti eksponat slanog bunara te Čaršijsku česmu . Put se nastavljao do korza odnosno Kapije, spomenika poznatog kao  „Zločin nad tuzlanskom mladošću“  jer je to jedan od najtežih zločina počinjenih nad civilima Tuzle 25. svibnja 1995. godine. Granata sa Ozrena (planine) je ubila 71 građanina Tuzle, a preko 150 ranila.

Na samom korzu dobrodošlicu su nam zaželjele statue slavnih Tuzlaka Meše Selimovića i Ismeta Mujezinovića te nas uputili prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi gdje nas je dočekao župnik (paroh). Djeca su tako mogla zaokružiti cjelinu te uvidjeti sličnosti i razlike između tri religije: kršćanske, islamske i pravoslavne. Djeci je to bilo vrlo zanimljivo te su imala mnogo pitanja. Nakon ručka djeca i nastavnici su nastavili druženje na kompleksu Slana banja te na slavnim slanim Panonskim jezerima, uz neizostavno kupanje.

Najvažnije od svega što se vidjelo i naučilo i zbog čega smo sigurni da smo ispunili našu misiju je prijateljstvo koje će ostati između učenika i nastavnika ove dvije škole.