Bayerische Tage

Autor: Lana Matijaković, 10. 10. 2024.

U tjednu od 7.- 10. listopada učenici petih, šestih i sedmih razreda sudjelovali su u projektu Bayerische Tage. Projekt su provele njihove učiteljice Tomislava Delić, Kristina Jelošek i Lana Matijaković na satima njemačkog jezika.

Cilj je projekta upoznati učenike sa znamenitostima njemačke pokrajine Bavarske, festivalom Oktoberfest, poslasticama i ljepotama Münchena. Učenici koji pohađaju izbornu nastavu (šesti i sedmi razredi) su zajedno 'odradili' dva sata te kroz različite aktivnosti naučili vokabular vezan uz Bavarsku poput die Trachtenmode, das Dirndl i die Weißwurst. Gledali su prezentaciju koju je popratio naš šestaš Ivan Vidaković koji je i sam jedno vrijeme živio u Bavarskoj. Učenici su igrali kvizove i domino, rješavali osmosmjerke, a za kraj je slijedila okrijepa- tradicionalni bavarski perecići, štrudla od jabuke i Apfelschorle (mješavina soka od jabuke i mineralne vode). Učenici su rado sudjelovali u svim aktivnostima.

Učenici 5.b, koji njemački pohađaju kao drugi obvezni strani jezik, u sklopu projekta su napravili tradicionalnu bavarsku štrudlu s jabukama prelivenu umakom od vanilije. Prvo su pogledali kratak video na njemačkom jeziku u kojem je objašnjen postupak, a potom su se u prostorijama školskog domaćinstva i sami bacili na posao. Vješto su ogulili i isjeckali jabuke, začinili ih po vlastitom ukusu i smotali u štrudlu. Na kraju su ju i kušali. Bili su oduševljeni okusom i ponosi na svoj rad. Učenici 5.a razreda također su kroz prezentaciju o Bavarskoj i kroz različite igrice sudjelovali u ovom zanimljivom projektu.

Učiteljice Tomislava, Kristina i Lana

UDŽBENICI ZA 2024./2025..