Izlet u Kopački rit

Autor: Mario Racić, 9. 6. 2011.

Učenici šestih razreda išli su u utorak, 7. lipnja, na izlet u Kopački rit. Više o izletu i dojmovima pročitajte u nastavku.

Došao  je i taj dan kada smo trebali ići na izlet u Kopački rit.

Polazak je bio u 8h ujutro pred školom. Svi smo s nestrpljenjem čekali autobus  i polazak. Tek kada smo se smjestili u autobus, zabava je mogla početi. U autobusu smo se zabavljali na razne načine, slušali smo glazbu, pjevali, pričali i družili se sa prijateljima i nastavnicima. Srećom, put nije bio dug pa je prošao bez previše muka. U zabavi nismo ni shvatili da se približavamo Kopačkom ritu. Kada smo stigli, naš vodič nas je poveo u razgledavanje. Pokazao nam je dvorac Tikveš koji je sagrađen u 19. stoljeću. Dvorac je dao sagraditi nadvojvoda Fridrich Habsburški. Do Prvog svjetskog rata služio je kao ljetnikovac. U blizini dvorca nalazi se i kuća u kojoj je živjela sluga. Poslije Drugog svjetskog rata u dvorac je dolazio tadašnji jugoslavenski predsjednik Josip Broz Tito, ugošćujući u njemu svjetske državnike. U vrijeme Domovinskog rata dvorac je opljačkan. Danas se obnavlja i priprema za turiste. Tu se nalazi i Kapelica papinskog blagoslova. Kada je papa Ivan Pavao II. došao u Hrvatsku, darovao je jednu knjigu u kojoj su stihovi koje je on sam napisao. Knjiga se čuva u kapelici. Nakon što smo pogledali film o Kopačkom ritu, došao je red na vožnju brodom. Dok smo se vozili vidjeli smo razne životinje: čaplje, lastavice, gnjurce, kornjače... Vodič nam je pričao o pojedinostima životinja npr. da  ima 21 vrsta komaraca, ali samo 3 vrste bodu i sl. Nakon vožnje brodom krenuli smo na ručak gdje smo se igrali i zabavljali. Neki su igrali nogomet, a neki badminton. Imali smo sreće pa smo se mogli zabavljati na prekrasnom danu. Kada je prošao ručak i odmor, krenuli smo u Zoo vrt u Osijek. Vidjeli smo razne životinje poput zebre, lava, majmuna, medvjeda, riba, zmija i dr. Bilo nam je preljepo, ali bližio se kraj dana, kraj našeg putovanja..

Oko 18h smo stigli pred školu i odlazili kućama sretni i radosni, jer smo se prekrasno zabavili na izletu u Kopačkom ritu.

Mihaela Beljan, 6. a