Osmaši učili o sigurnosti u prometu

Autor: IVANA IVIĆ, 13. 5. 2011.

Djeca su najranjiviji sudionici u prometu koji je sastavni dio svakodnevnog života. Od najmanjeg uzrasta, kada se prvi put nađu na cesti, do tinejdžerske dobi. Bili pješaci, biciklisti, motociklisti ili roleri, moraju misliti na svoju sigurnost i dijeliti odgovornost, na što često zaboravljaju. Naša je Škola stoga u suradnji s prometnom policijom organizirala danas preventivno predavanje za učenike osmih razreda.

Službenici Odjela za sigurnost cestovnog prometa osječko-baranjske policije upoznali su osmaše s ozbiljnim ponašanjem u prometu i pravilima koja moraju slijediti  kako ne bi bespotrebno ugrožavali svoju i sigurnost ostalih sudionika u prometu, s obzirom da su motocikli vrlo popularni među njihovim vršnjacima. Govorilo se i o starosnim uvjetima za polaganje vozačkog ispita i stjecanje vozačke dozvole za upravljanje mopedom i motociklom, korištenju zaštitne kacige, upotrebi reflektirajućeg prsluka, te o pravilnoj vožnji biciklom i ''jurcanju'' na rolama, što je trend kod mladih.

Uz pojačanu policijsku kontrolu i poduzimanje sankcija prema vozačima koji ne poštuju propise, u svemu ovome zato je vrlo važna edukacija školaraca, smatraju u policiji, pa je i osnovna poruka predavanja osmašima da upravo mladi trebaju razvijati prometnu kulturu, kako bismo svi zajedno na cesti bili sigurniji.