Učitelj Mario na seminaru u islandskom Akureyriju

Autor: Ivana Vranaričić, 8. 11. 2022.

Naš učitelj povijesti Mario Racić sudjelovao je u mobilnosti u gradu Akureyri na Islandu od 1. do 4. studenog 2022. godine. Naziv ovog seminara je Rural inclusion in Erasmus+, a organizator mobilnosti je Erasmus+ islandska nacionalna agencija.

Sama mobilnost sufinancirana je sredstvima Europske unije kroz aktivnost osposobljavanja i suradnje u okviru programa Erasmus+ koji provodi Agencija za mobilnost i programe EU (AMPEU).

Krajem rujna naša Agencija za mobilnost i programe EU ponudila je zainteresiranim učiteljima u Hrvatskoj poveznicu na natječaj koji je objavila islandska Erasmus+ agencija. Nakon završenog natječaja Agencija je izabrala troje obrazovnih djelatnika kao predstavnike Hrvatske.

Na samoj mobilnosti u Akureyriju sudjelovalo je oko 50 obrazovnih djelatnika iz 14 europskih zemalja. Cilj ovog seminara bio je razmjena dobre prakse i otkrivanje mogućnosti i benefita programa za udaljena ruralna područja. Svoja su iskustva prezentirali iskusni voditelji projekata iz Islanda i Latvije te tako ostalim sudionicima proširili svoja znanja i iskustva o programu Erasmus+. Očekivani rezultat seminara bio je formiranje suradničkih partnerstava ili neki drugi oblik povezivanja s ruralnim školama, općinama i organizacijama u sektoru odgoja i općeg obrazovanja iz Europe. Seminar je tako i našem učitelju pružio priliku za razmjenu iskustava i otkrivanje novih pristupa radu s naglaskom na stvaranje suradnje između škola iz različitih europskih država. Naime, kako je Island pun malih ruralnih sredina raštrkanih po cijelom otoku, sudionici su dobili odličan uvid kako male škole i njihove zajednice uključiti u Erasmus+ programe. Sam grad Akureyri nalazi se na sjeveru Islanda udaljen oko 400 km od glavnog grada Reykjavika.

Veći dio seminara održavale su se radionice i međusobni razgovori sudionika s ciljem da pronađu potencijalne partnere kako bi realizirali nove Erasmus + projekte za 2023. godinu.

Naš učitelj pronašao je potencijalne škole partnere među kolegama iz Slovačke, Grčke, Estonije i Poljske. Zajedno su razradili temu i aktivnosti kojima bi ostvarili budući projekt iz programa Erasmus+.

Nadamo se uspješnoj suradnji i novim projektima.