EUROPSKI DAN JEZIKA U NAŠOJ ŠKOLI 26. RUJNA

Autor: Kristina Jelošek, 5. 10. 2022.

Europski dan jezika se temelji na inicijativi Vijeća Europe od 6. prosinca 2001. godine,a obilježava se 26. rujna svake godine. Time se promiče višejezičnost kao sredstvo boljeg međukulturnog razumijevanja te bogatstvo kulturne baštine Europe. Naša škola svake godine obilježava na svoj način ovaj dan, a ove godine obilježili smo ga raznovrsnim aktivnostima na satovima engleskog i njemačkog jezika.

Učenici petih razreda rješavali su radni listić preuzet sa stranice https://learnenglishkids.britishcouncil.org/worksheets/languages

Tu su naučili osnovne informacije o jezicima, koliko ih ima na svijetu, gdje se koji govore i slično, a pokušali su i neke pozdrave na stranim jezicima.

Učenici osmog a su na nastavi njemačkog jezika radili prezentacije o europskim državama i prezentirali ih na satu. Na engleskom su jeziku imali zadatak snimiti brzalicu na nekom od svjetskih jezika i izraditi plakat. Plakat sa QR kodovima nalazi se u holu naše škole pa se možete i Vi okušati u brzalicama.

Povodom Europskog dana jezika učenici 6. razreda na satu engleskog jezika su odigrali interaktivne igrice Which language is?, u kojoj su slušali govornike iz različitih europskih zemalja  i pogađali o kojem se jeziku radi, i Where am I? , u kojoj su gledali slike i na osnovi slika i pojedinih natpisa pogađali o kojoj se zemlji radi.

Na izbornoj nastavi njemačkog jezika u 7. razredima učenici su obrađivali temu germanizama u hrvatskom jeziku. Nakon što smo pogledali prezentaciju o germanizmima, učenici su  pročitali tekst prepun germanizama te potom imali zadatak pronaći ih i odrediti hrvatske sinonime. Na kraju su učenici izrađivali postere i sami pronalazili germanizme, hrvatske sinonime i izvorne riječi na njemačkom jeziku.

Učenici sedmih razreda na satu engleskog igrali su kviz te provjerili svoje znanje o europskim jezicima. Osmi razredi su igrali escape room  gdje im je bio zadatak odgovarajući na pitanja o jezicima pronaći „tajnu šifru“. Učenici koji sudjeluju u radu eTwinning grupe izradili su plakat s prijevodima riječi prijatelj na razne jezike te su snimili izgovor riječi prijatelj na raznim jezicima. Na drugom plakatu  naveli su razloge zašto je, po njihovom mišljenju, dobro i korisno učiti strane jezike.

Nastavnice: Tomislava Delić, Lana Matijaković, Kristina Jelošek