Prihvaćanje različitosti

Autor: Lana Jakobović, 19. 6. 2022.

U projektu “Prihvaćanje različitosti” učenici 7a razreda sudjelovali su raznovrsnim radionicama .

Zašto su važna osjetila?

Okoliš i sebe upoznajemo prikupljanjem informacija uz pomoć pet osnovnih osjetila. Sva osjetila rade zajedno i omogućavaju nam jasnu sliku svega što se događa oko nas. Pomoću njih razumijemo sami sebe i svijet koji nas okružuje. Naša osjetila su naš prozor u svijet.

Osim što su osjetila važna za preživljavanje,zahvaljujući njima doživljavamo i trenutke ugode,neugode ali i radosti. Osjetila doprinose punoći i bogatstvu življenja. Okom proučavamo okoliš oko sebe,njuhom osjećamo mirise,okusom uživamo u hrani i piću, dodirom osjećamo toplinu i hladnoću,uhom uživamo u dobroj glazbi.

Koliko je važno osjetilo vida kojim primamo oko 90 % informacija iz okoliša ispitali su učenici sedmih razreda u radionici-Brailleevo pismo.

Osim što osjetilom vida  zapažamo oblike, boje, doživljavamo prostor, najvažniji je u procesu čitanja.Stoga su učenici upoznati kako čitaju slabovidne i slijepe  osobe.Uzimajući u obzir njihove potrebe sve više je Brailleevo pismo na raznim predmetima-najviše na ambalaži u kojoj su lijekovi.

Službeno se dan Brailleeva pisma  obilježava 4.siječnja.

Na predlošku koji predstavlja Brailleovo pismo učenici su ispisali svoje ime.Zatvorenih očiju i jagodicama prstiju pročitali su svoje ime.

Nakon radionice shvatili su da okom gledamo a mozgom vidimo.

Osim ove  radionice također su istraživali važnost osjetila u kemiji putem radionica:Po mirisu te prepoznajem i Okus=Miris=Vid.

Osjetilima vidimo,čujemo,promatramo,opažamo i donosimo zaključke.

Kako smo istraživali i do kojih smo spoznaja došli ,pogledajte  na:

Gordana Ljubej,profesorica biologije i kemije