Mali arheolozi posjetili Geo info centar u Voćinu

Autor: Mario Racić, 12. 6. 2022.

U subotu, 11. lipnja, naši mali arheolozi su sa svojim voditeljem, učiteljem povijesti Marijom Racićem, u sklopu ovogodišnjeg projekta Mali arheolozi, posjetili još jednu zanimljivu ustanovu. Riječ je o Geo info centru u Voćinu koji je dio Geoparka Papuk.

Riječ je o multimedijalnom interaktivnom centru gdje posjetitelji mogu putovati kroz čitavu prošlost našeg planeta, od samog početka do današnjih dana. Svakako, najzanimljiviji dio je 3D dvorana koja omogućuje zaustavljanje na povijesnim i geološkim aspektima Papuka. Sam muzej se dijeli na postave o biologiji, geologiji i kulturno-povijesnoj baštini.

Nakon što su nam vodiči zaželjeli dobrodošlicu u Geo centar krenuli smo  obilazak. Prvo smo pogledali film o nastanku i razvoju Zemlje i živih bića, a zatim upoznali biljni i životinjski svijet Papuka. Saznali smo koje su endemske vrste Papuka i način na koji se životinje prilagođavaju na njihovo stanište. Kulturno povijesna baština Papuka ispričana nam je kroz razne sirovine i materijale koje su tadašnje ljudske zajednice na području Papuka iskorištavale. Svakako su nam najzanimljiviji bili 3D dvorana koja nas je vratila u daleku prošlost te interaktivni ekrani koji su učenicima edukativni i zabavni. Zajedno s nama, Geo centar su posjetili i učenici OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ koji također sudjeluju u ovom projektu. Tako smo zahvaljujući ovom projektu stekli nova znanja i vještine, a usto stekli i nova poznanstva i prijateljstva.

Franka Ilakovac, 6.A