Moj zavičaj u prošlosti

Autor: Ivana Vranaričić, 16. 2. 2022.

U sklopu nastave prirode i društva učenici trećih razreda istraživali su prošlost svoga zavičaja. Uspoređivali su društvo u zavičaju u prošlosti sa sadašnjim društvom, uspoređivali sličnosti i različitosti, objašnjavali  i procjenjivali  povezanost baštine s identitetom zavičaja te ulogu baštine na zavičaj, navodili  primjere i načine zaštite i očuvanja prirodne, kulturne i povijesne baštine zavičaja, istražili značajne osobe i događaje iz zavičaja i njihov doprinos zavičaju te im odredili povijesni slijed.

Puni entuzijazma i ponosa mali Đakovčani krenuli su u utorak 15. Veljače u obilazak kulturno-povijesnih spomenika svoga grada. Svjesni kako i grad ima svoju prošlost, odlučili su je detaljnije istražiti.

Krenuli su od Muzeja Đakovštine gdje su ih srdačno dočekale kustosice koje su ih provele kroz vrijednu arheološku, kulturno-povijesnu, etnografsku, numizmatičku i umjetničku zbirku. Strpljivo su odgovarale na dječja pitanja i na zanimljiv i edukativan način prezentirale izložene primjerke. U muzeju smo imali priliku vidjeti i izložbu „Sto godina Hrvatskog lista - od Lista do Glasa“, autorice dr.sc. Marine Vinaj.

Terenska je nastava nastavljena posjetom crkvi Svih Svetih. Pretpostavlja se da je sagrađena u 14. stoljeću kada se spominje kao župna crkva sv. Lovre. U vrijeme vladavine Turaka pretvorena je u džamiju (Ibrahim-pašina džamija), koja je sačuvana i kasnije pretvorena u katoličku crkvu Svih Svetih. Posebna je ljepota ovog jedinstvenog objekta u cijeloj Hrvatskoj unutrašnjost u bizantsko – maurskom stilu. Mir i spokoj koji su osjetili ulaskom u crkvu, učenici su iskoristili za molitvu zahvalnosti.

Obilazak su nastavili u Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera koji je  osnovan 1990. godine, prema odluci tadašnjeg biskupa Ćirila Kosa. Muzejska likovna zbirka, skulpture, sakralna zbirka te zbirka knjiga i dokumenata, čuvaju spomen na život i rad biskupa Strossmayera. U prizemlju se nalazi stalni postav dok se u potkrovlju nalazi galerija slika koja je djecu posebno oduševila.

Nakon što su se upoznali s likom i djelom biskupa J. J. Strossmayera, posjetili su i najmonumentalniju sakralnu građevinu u Slavoniji, đakovačku katedralu posvećenu sv. Petru za koju je sam papa Ivan XXIII. rekao da je najljepša crkva između Venecije i Carigrada. Dao ju je izgraditi đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer 1866. godine kako bi dao važnost Đakovu kao crkvenom središtu Slavonije. Prepoznatljiva po crvenoj opeki, a jednako je lijepa izvana i iznutra s raskošnim vitrajima i oltarom.

Nakon sadržajno ispunjenog dana, umorni i iscrpljeni vraćali smo se do škole koja nosi ime još jedne znamenite osobe iz naše prošlosti. Učenici su dobili zadatak istražiti po čemu je biskup Josip Antun Ćolnić bio poznat i što je to toliko značajno u njegovom radu da je naša škola po njemu dobila ime.

Željka Goluža Gregačević