DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Autor: Jasmina Bićanić, 14. 2. 2022.

I ove školske godine vrijedno smo obilježili Dan sigurnijeg interneta. Ove godine u duhu slogana „Zajedno za bolji internet“ imali smo puno zanimljivih aktivnosti koje su se protegle kroz cijeli tjedan. Što su sve naši učenici naučili, izradili i čime su se sve bavili pogledajte u nastavku vijesti.

Učenici od 1. do 4. razreda i produženi boravak uz pomoć svojih učiteljica informatike Josipe Ćorić i Marije Birtić izrađivali su strip u Storyboard That – u, prepoznavali lažne vijesti od pravih, pravili plakate s pravilima za internet, igrali edukativne igrice: Dabrica Darka otkriva digitalni svijet, te Budi Internet genijalac i na kraju odigrali online kviz u sklopu Dana sigurnijeg interneta 2022.

Knjižničarka Ivana Vranaričić održala je radionicu medijske pismenosti za 2.a i 2. b razred. Razgovarali su o upotrebi mobitela, računala, o reklamama, virusima i kako se ponašati ako dobiju neprimjerenu poruku. Dogovorili su se da sve što je od nepoznatih osoba ili neprimjereno od njima poznatih osoba ODMAH POKAŽU RODITELJIMA!!! Zlatno pravilo razmisliti prije nego nešto napišu: bi li se moji roditelji ponosili ili stidjeli da vide da sam ovo napisao?! Zatim su pogledali kratke edukativne animirane filmove i svaki kratko prokomentirali.

U područnoj školi Široko Polje učenici su uz pomoć svog učitelja Mihaela Ivaniševića pročitali korisnu brošuru, učili što je to siguran internet i kako se primjereno ponašati na internetu.

U obilježavanju ovoga važnog dana priključila se učiteljica Sanda Kaniža i njen 4. razred u Širokom Polju. Na satu hrvatskog jezika obradili su tekst Gordane Sokol Sigurno na mreži. Odgledali su prezentaciju o pravilima za sigurnije korištenje interneta. Riješili kviz o pozitivnim i negativnim stranama interneta. Zatim pogledali film Digitalni tragovi i ostavljali svoje tragove na zamišljenim mrežnim stranicama. Naučili su da sve što rade na internetu zauvijek ostaje na internetu.

Učenici 4. razreda područne škole Kuševac primijenili su svoje znanje i izrađivali su digitalne letke sa svojom učiteljicom Kristinom Samardžić.

Učiteljica Kristina Jelošek i učenici 6. razreda obilježili su na satu engleskog jezika Safer Internet Day. Gledali su video o odgovornom ponašanju na internetu, te su razgovarali o načinu ophođenja prema online prijateljima tijekom igranja igrica. Također su ponovili neke korisne savjete, te zaključili da je najvažnije kada si online prema svima se ponašati s poštovanjem i ne tolerirati nepoštivanje prema sebi niti prema drugima. Na kraju su odigrali kviz o sigurnosti na Internetu. Učenici koji su uključeni u rad eTwinning grupe imali su online sastanak s projektnim partnerima iz projekta Thinking Activities with P4C te odigrali zajedno kahoot kviz na temu esafety.

Bili su nam marljivi i učenici 7. a razreda i učiteljica Lana Matijaković. Na satu engleskog jezika definirali su izraz 'a digital citizen' te riješili upitnik preuzet sa stranice British Council-a u kojem su mogli vidjeti jesu li oni digitalni građani. Nakon toga su pokušali dati savjete o ponašanju na internetu na engleskom jeziku, a svoje su znanje provjerili i u igri Kahoot

Učenicima prvih razreda podijelili smo edukativne brošure od HAKOMA (Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti) .

Puno smo toga naučili, a i lijepo se zabavili.

Jedva čekamo sljedeću godinu!

Marija Birtić