Obilježili smo Dan sjećanja na žrtve holokausta

Svake godine 27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. I naša škola sudjeluje u obilježavanju ovog tragičnog događaja prigodnim radionicama i razgovorima o ovoj temi kako bi kod učenika razvili svijest o međusobnoj toleranciji.

 Naravno, u ovu tematiku najviše su se uključili učenici osmih razreda kojima je tema holokausta dio kurikuluma. Kroz nastavu povijesti i hrvatskog jezika učenici osmih razreda saznali su pozadinu holokausta, kao i povijesne činjenice. Nakon toga su na nastavi likovne kulture izradili radove na temu holokausta s naglaskom na motive kao što su holokaust, djeca, Anne Frank, tetovaža, logor. Svojim radovima ukrasili su školske panoe kako bi se i ostali učenici naše škole bolje upoznali s ovom temom.

Osim toga, naši učenici osmog razreda iz Širokog Polja u sklopu A2 nastave iz povijesti posadili su krajem listopada lukovice šafrana u školskom dvorištu i tako nastavili naše sudjelovanje u međunarodnom projektu pod imenom Projekt Šafran.  Također su uredili pano kako bi i ostale učenike upoznali o holokaustu.

Cilj projekta je  upoznati mlade ljude s temom holokausta i razvijati svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. 

Žute šafrane sadimo u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece, te tisuće druge djece koja su umrla u holokaustu za vrijeme Drugoga svjetskog rata. Žuta boja cvijeća podsjeća nas na žutu zvijezdu koju su Židovi morali nositi pod nacističkom vlašću. Njome su morali pokazati kako su drukčiji i manje vrijedni.

Tehnoškolci – digitalna radionica (Posjet Zagrebu)

U ponedjeljak 25.11.2024. u sklopu Izvannastavnih aktivnosti – B1 grupa učenika “Tehnoškolci – Digitalna radionica” posjetili su Zagreb i Virtualno Kino – VR Kino KEK, pustolova i putopisca Davora Rostuhara te Muzej zaboravljenih priča.

Pošto smo grupa koja voli tehniku i tehnologiju, zaputili smo se pogledati film “Lovci Saklupljači” koji je prikazan na VR uređajima u 3D – u.

Nakon kina i razgledavanja grada zaputili smo se u Muzej zaboravljenih priča. U muzeju smo imali predavanje o slavenskoj mitologiji u kojoj smo saznali nešto više Striboru, zagrebačkim Coprnicama i još mnogo toga…

Širimo naša iskustva o cjelodnevnoj školi

Učitelj povijesti Mario Racić sudjelovao je 11. prosinca 2024. u radu Međužupanijskog stručnog vijeća GLOBE programa (Global Learning and Observations to Benefit the Environment)  regije Istok u kojem su zastupljene osnovne i srednje škole iz svih slavonskih županija. Skup je održan u Osnovnoj školi Đuro Pilar u Slavonskom Brodu.

Tom prigodom učitelj Mario održao je kolegicama i kolegama predavanje na temu  Osnovna škola kao cjelodnevna škola – Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja. Sudionici su upoznati kako se eksperimentalni program u našoj školi organizira i provodi s temeljnim ciljem provjere vrijednosti okvira, modela i organizacije rada osnovne škole kao cjelodnevne škole te kako eksperimentalni program ukupnom organizacijom i provedbom treba odgovoriti na određene postavljene zadaće. Nakon što se uzmu u obzir sva naša iskustva tijekom četverogodišnjeg eksperimentalnog razdoblja, kao i iskustva ostalih škola koje su u eksperimentalnom programu, konačan oblik biti će zgotovljen te uveden u cijeli hrvatski obrazovni sustav 2027. godine. O tim zadaćama sudionici su detaljno upoznati te su potom imali priliku čuti i vidjeti kako je cjelodnevna nastava organizirana u našoj školi u proteklih 15 mjeseci. Sudionici su pokazali veliko zanimanje za ovu temu te su postavljali pitanja o našim iskustvima. Poseban interes su pokazali za organizaciju A2 nastave, mogućnosti B1 aktivnosti, raspored sati i organizaciju nastave te normu učitelja. Na kraju, sudionici su bili zadovoljni odgovorima te kako im je objašnjen program cjelodnevne škole.

Skip to content