2018-10-01 09:52:37

Klikni pametno!

U četvrtak 27.9.2018. godine u poslijepodnevnim satima održani u roditeljski sastanci u 7.a i 7.b razredu s temama "Medijska pismenost" i "Društvene mreže i njihove opasnosti" s ciljem osvještavanja roditelja o važnosti medijske pismenosti kao i o prednostima i nedostacima korištenja društvenih mreža kako bismo kao partneri u odgoju i obrazovanju pomogli djeci da odrastaju što bezbrižnije u postojećem digitalnom dobu. 

Predavanja su vodile školska psihologinja Ivana Sadaić i školska defektologinja Jasmina Bićanić.

Tijekom prvog predavanja roditelji su se upoznali s pojmom medijske pismenosti, načelima medijske pismenosti i Deklaracijom o medijskom odgoju te ostalim pravnim propisima koji reguliraju medije. Cilj nam je bio osvijestiti roditelje o njihovim osobnim medijskim navikama i medijskim navikama njihove obitelji te prepoznati kojim medijima se njihova djeca koriste te kompetentnije razgovarati o njima. Krajnji cilj nam je bio razviti kod roditelja kritičko promišljanje o medijskim sadržajima. Preduvjet za stvaranje samostalnosti i kritičke pozicije kod djece upravo je razvoj medijske pismenosti, vještine i alata koji omogućuje shvaćanje i analizu medijskih poruka.

Sve veća dostupnost informacija i sadržaja među djecom otvara brojne dileme a društvene mreže su posebna kategorija o kojoj je pričala psihologinja. Roditelji su imali priliku naučiti koje sve društvene mreže postoje i kojim društvenim mrežama se njihova djeca najviše koriste. Koje su prednosti a koji su nedostaci korištenja društvenih mreža su jako bitne kategorije o kojima roditelji moraju znati jer je moć i utjecaj društvenih mreža na mlade ljude jako velik. Roditelji su najodgovorniji za nadzor onoga što njihova djeca rade na internetu te se predavanje završilo s pregrštom savjeta kako pomoći djeci da bezbrižno odrastaju i kako da se odgovorno ponašaju na internetu i društvenim mrežama.


Osnovna škola Josipa Antuna Ćolnića Đakovo