2016-12-07 07:33:58

Đakovčani u Gradu svjetlosti

Jedinstven je doživljaj posjetiti Pariz,  a upravo je taj osjećaj doživjelo dvoje đakovačkih profesora povijesti...

U Parizu je od 28. studenoga do 2. prosinca 2016. godine održan međunarodni seminar pod nazivom Holokaust i genocidi 20. stoljeća. Na ovome seminaru u Parizu je sudjelovao i jedan učitelj s naše škole, Mario Racić, učitelj povijesti.

Riječ je o seminaru koji zajedno organiziraju Agencija za odgoj i obrazovanje i Memorial de la Shoah iz Pariza, uz potporu Europske komisije. Seminar se odvijao u Memorialu de la Shoah, najvećem europskom dokumentacijskom centru i muzeju koji čuva uspomenu na stradanja Židova u Drugome svjetskom ratu i promiče stručno usavršavanje učitelja i nastavnika iz Francuske, ali i niz drugih zemalja.

Svečano otvaranje seminara uveličao je veleposlanik Republike Hrvatske u Francuskoj, NJ. E. Ivo Goldstein, koji je pozdravio skup, a posebno učitelje iz Hrvatske. Također, skup je pozdravila te se u ime hrvatskih učitelja zahvalila domaćinima ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje, profesorica Jadranka Žarković-Pečenković. U ime domaćina, skup je pozdravio i otvorio Bruno Boyer, voditelj Odjela za Međunarodnu suradnju Memoriala de la Shoah.

Program seminara je trajao četiri dana te je bio vrlo ispunjen. Predavači su bili ugledni francuski znanstvenici i profesori koji se bave temom holokausta. Prvog danaje bilo govora o pojavi i širenju ideje antisemitizma,o odnosu prema Židovima u nacističkoj Njemačkoj te o različitim fazama„Konačnog rješenja“. Drugog dana naglasak je bio na širenju antisemitizma u Francuskoj te je tom prigodom organiziran posjet i obilazak sabirnog logora Drancy pokraj Pariza. Jedan od najupečatljivijih trenutaka bio je susret s preživjelom logorašicom Idom Grinspan koja je ispričala svoje teško djetinjstvo kao židovska djevojčica, odlazak u logor Drancy, a zatim i u logor Auschwitz. Samo uz puno sreće uspjela je preživjeti logor, dok je ostatak obitelji likvidiran. Trećeg dana tema se proširila i na ostale genocide kroz 20. stoljeće te smo slušali o Staljinističkim represivnim metodama, o genocidu nad Tutsima u Ruandi te o masovnim ubojstvima u Kambodži. Naravno, vodila se i diskusija o masovnim zločinima u Vukovaru i Srebrenici. Posljednjeg dana seminara se govoriloo tome kako u današnje doba prenositi povijest holokausta učenicima. Učitelji su kroz razne teme i radionicevidjeli kako se o holokaustu poučava učenike u Francuskoj i obrnuto te su razmijenili iskustva.

Svakako vrijedi spomenuti kako je u sklopu seminara potpisan Sporazum o nastavku suradnje između Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske i Memoriala de la Shoah. Sporazum su potpisali Jacques Fredj, ravnatelj Memoriala de la Shoah  i Jadranka Žarković-Pečenković, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje. Sporazumom je dogovoren nastavak suradnje i edukacije učitelja i nastavnika iz Republike Hrvatske u Memorialu de laShoah u Parizu.

Naravno, slobodno vrijeme nakon predavanja učitelji iz Hrvatske iskoristili su za razgledanje i divljenje prekrasnom Parizu.

 

 

 


Osnovna škola Josipa Antuna Ćolnića Đakovo