Mala škola zdravog kuhanja

Autor: Ivana Vranaričić, 13. 10. 2021.

Ove školske godine jedan od projekata učenika 3.b razreda je Mala škola zdravog kuhanja.

Osnovni ciljevi ovog projekta su razlikovanje pravilne od nepravilne ishrane, razumijevanje važnosti pravilne prehrane za zdravlje ljudi, načini pripremanja zdravih namirnica kako bi bile što ukusnije, educiranje o dovoljnom broju obroka tijekom dana, itd. Na taj način, povezali smo kurikulume Prirode i društva, Sata razrednika, Tjelesne i zdravstvene kulture i Likovne kulture.

Mala škola zdravog kuhanja zamišljena je kroz četiri ciklusa, a temeljena je na godišnjim dobima i namirnicima koje su nam tada dostupne. Zajednički je ovo projekt Srednje strukovne škole Antuna Horvata i naše škole.

Prvi ciklus odradili smo u ponedjeljak u pekarskom praktikumu srednje škole. S osmijehom na licu, pokisle od kiše, dočekale su nas naše domaćice. Na samom početku predstavile su nam se profesorice strukovnih predmeta: Marija Katilović, voditeljica Aktiva Prehrane i ugostiteljstva te Regionalnog centra kompetentnosti, Mihaela Tosenberger Andrić i Marija Batori, profesorice iz sektora Prehrana, Turizam i ugostiteljstvo. Nakon toga predstavili su nam se i učenici završnih razreda pekara: Adam, Josipa, Mijo i Emanuel. Profesorica Mihaela ponovila je gradivo drugog razreda vezano uz pravilnu prehranu i predstavila nam naše današnje zadatke. Na rasporedu su bila dva dnevna obroka: doručak i međuobrok, a jelovnik je bio vrlo bogat. Učenici su podijeljeni u grupe prionuli poslu. Svaka grupa je imala svoj zadatak koji treba napraviti: male sendviče od cjelovitog brašna nadjevene povrćem, lizalice od jabuke, smoothie od banane i jabuke s chia sjemenkama, ražnjiće od sezonskog voća i chips od jabuke. Nakon dva sata pripremanja prionulo se kušanju. Na veliko oduševljenje učenika, svi proizvodi ispali su odlično i jednoglasno su se složili kako zdrave namirnice mogu biti itekako ukusne ukoliko ih se pripremi s puno ljubavi i maštovito. Tanjuri su ostali prazni, a mi se radujemo našem sljedećem druženju u prosincu.

Učiteljica Maja Nikačević

« Ožujak 2024 »